e-mail:
info@diatra.hu
Telefon: +36 20 975-6934
Mérnöki precizitás
- alkalmazható gyakorlati megvalósítás
Ezen cikkünk a
Magyar Élelmiszer-tudományi és Technológiai egyesület
Konzervipari szakosztályának lapjában, a "KONZERVújság" 2016
- 1. számában jelent meg.
Üzemek, technológiák és termékek tervezése, fejlesztése, gyakorlatias szemléletmóddal.
Hívjon minket!
06 20 975-6934
Mi az a dunsztolás és miért nem használja az élelmiszeripar?
Sokszor halljuk, "már a nagymamám is így csinálta
és semmi baja nem lett a terméknek"
Itt rögtön annyit hozzá tennék, nem biztos, hogy nem lett semmi baja
a lekvárnak, lehet csak nem vették észre. Hisz nem csak akkor lehet
romlott egy termék, ha penészes.
Üzemi körülmények között manapság a leggyakrabban használatos tartósítási mód lekvároknál a hőkezelés, a...
Tápértékjelölés
2016. december 13-tól a Magyarországon forgalomba hozott élelmiszereken kötelezően szerepeltetni kell a termék tápértékadatait a 1169/2011 EU rendelet előírásai szerint.
Ne várjon decemberig!
Adjon részletesebb információt vásárlóinak, és ne fájjon a feje a későbbi határidő elmulasztása, valamint az esetleges bírságok miatt.
"Szeretném köszönetemet kifejezni a DIATRA csapatának. Az új HACCP amit a régi helyett készítettetek végre valóban használható.
Amit az oktatások alkalmával csináltatok, az egyszerűen mesteri. A kollégák szépen végzik a dolgukat, sőt azóta versenyeznek ki talál valami hibát. Nagyban megkönnyítettétek a munkámat. "
Kovács Péter
szakács, konyhafőnök
Tartósítási alapelvek kistermelőknek - 1. rész
Romlás és minőség…
Hazánkban a konzervipar az utóbbi években jelentős változásokon megy át. Jelenleg az országban egyre nagyobb azon őstermelők, kistermelők száma, akik a termesztett zöldségeket – gyümölcsöket nem magában, hanem feldolgozás után értékesítik.
Jellemzően ezen ős, és kistermelőknek ajánlom az élelmiszerek tarosításáról szóló cikksorozatot, melynek első része az élelmiszerek romlásáról, a tartósítás alapjairól szól.
A cikksorozat kimondottan az élelmiszer feldolgozás, tartósítás iránt érdeklődő, nem feltétlenül szakmabeli közönségnek szól, ezért azt a lehető legérthetőbb nyelvezettel próbálom megírni.
Honnan is indul a tartósítóipar?
A növényi nyersanyagoknak egyik tulajdonsága, hogy idényjellegűen
érnek, ami azt jelenti, hogy az év egy bizonyos –rövid időszakában
nagy mennyiségben hozzáférhetőek, de az érési időszak végén néhány
jól tárolható zöldség-gyümölcs kivételével, amennyiben azokat nem
fogyasztották el gyorsan romlásnak indulhatnak.
Ezeket az alapanyagokat feldolgozva, és valamely tartósító eljárást alkalmazva az év
többi részében is elérhetővé lehet tenni a fogyasztók számára.
Természetesen tartósító eljárásokat nagy mennyiségben alkalmaznak állati alapanyagoknál, készételeknél, ételízesítőkön, fűszereken túl gyakorlatilag az élelmiszeripar valamennyi termékénél.
Mielőtt belekezdenénk, fontosnak tartom, hogy néhány szót
ejtsünk a romlásról
A legtöbb ember szerint a romlás az a folyamat, ami az élelmiszert
fogyaszthatatlanná, nyálkássá, penészessé, egyszóval visszataszítóvá
teszi. Természetesen ez igaz, de a helyzet ennél kicsit
komplikáltabb.
Az élelmiszerekben valóban elszaporodhatnak különböző
mikroorganizmusok jellemzően penészek, élesztők, baktériumok, amik
életműködésük következtében elváltozást okoznak az élelmiszereken.
Mindenki találkozott már penészes lekvárral, kenyérrel, esetleg
nyálkás büdös hússal. Bármennyire is hihetetlen ez a fajta romlás a
gyártó szempontjából a „szerencsésebb” romlási folyamatok közé
tartozik, ugyanis a fogyasztó számára egyértelműen látható jeleket
mutat, ezért azt nagy valószínűséggel, nem fogják megenni.
Sokkal nagyobb kockázatot jelent, ha az élelmiszerben un. –patogén, azaz betegséget okozó mikrobák szaporodnak el. Ezek nagy része sajnos az élelmiszeren semmiféle –ránézésre érzékelhető elváltozást nem okoznak. Amennyiben ilyen élelmiszert fogyaszt valaki, annak sajnos az enyhébb hasmenéses tünetektől a nagyon komoly betegségekig terjedő hatásai lehetnek. Ilyenkor beszélünk ételmérgezésről, ami viszonylag gyorsan jelentkezik, vagy ételfertőzésről, aminek tünetei lassabban alakulnak ki.
Ezeket az elváltozásokat mikrobák okozzák, de a romlás nem csak ilyen irányú lehet. Az élelmiszereknek nagyon fontos az élvezeti értéke, és a tápanyagtartalma is. Egy finom, ízletes, jó illatú, szép színű, élelmiszert, aminek az állománya is kedvező számunkra nagyobb örömmel fogyasztunk, mint egy olyan élelmiszert, ami nem rendelkezik ezen tulajdonságokkal.
A tartósításnak fontos azon szerepe is, hogy az élelmiszerek érzékszervi és beltartalmi jellemzőit is megóvja, a lehető leghosszabb ideig.
Természetesen a minőség romlása nem a minőség megőrzési idő lejárta után fog bekövetkezni, hanem az élelmiszer elkészülte után, azonnal elkezdődik.
Az élelmiszerek érzékszervi romlását, sok összetevő okozhatja, amik közé tartozik pl az oxigén, a napsugárzás.
Nekünk ezt a folyamatot a lehető legjobban el kell nyújtanunk, a cél, hogy a minőség megőrzési idő lejárta előtt a vásárló érzékszervileg ne tudjon különbséget tenni.
Tehát a tartósítás, nem csupán a romlást, illetve betegséget okozó mikrobák távoltartását jelenti, hanem az élelmiszer jellemzőinek lehető leghosszabb ideig való biztosítását is.
Látható, hogy a romlás megakadályozása és a minőség megőrzése egy összetett feladat, aminek megoldása a konzervipar feladata.
Ahhoz, hogy a romlást okozó mikrobákat el tudjuk pusztítani, vagy legalábbis működésüket gátolni tudjuk, ismernünk kell őket
A mikrobák szabad szemmel nem látható kis élőlények, akik a táplálkozáson és a szaporodáson túl gyakorlatilag mást nem csinálnak. A probléma az, hogy ezt a két tevékenységüket viszont nagyon gyorsan képesek végezni. A mikrobák osztódással szaporodnak, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy klónozzák magukat. Ha minden feltétel adott, akkor minden egyes mikroba 20 percenként képes megkettőzni önmagát. Lehet, hogy ez nem tűnik gyorsnak elsőre, de gondoljunk csak bele, hogy még egy kézmosás után is milliónyi mikroba marad a kezünkön. Ezek 20 perc múlva már 2 millióan, negyven perc után már 4 millióan és további két óra után már 32 millióan vannak….
Mik a megfelelő körülmények a mikroorganizmusoknak? Meglepő, de igényeik szerint hasonló dolgokra van szükségük, mint nekünk, embereknek. Életműködésükhöz a következő feltételek szükségesek számukra, melyek gátlásával, vagy módosításával fejthetünk ki tartósító hatást:
Tápanyag
Mint minden élőlénynek, a mikrobáknak is szükséges tápanyag, hiszen
ezek adják az energiát és az anyagokat, amik a szaporodásukhoz,
növekedésükhöz szükségesek. Sajnos az tápanyagot egy élelmiszerben
nehéz hozzáférhetetlenné tenni a mikrobáknak, hiszen a mi
ételeinkben lévő anyagok szolgálnak nekik is tápanyagul.
Megfelelő hőmérséklet
Nekünk, embereknek is van egy optimum hőmérsékletünk, ahol jól érezzük magunkat, és ha ettől lefelé vagy felfelé elmozdulunk egyre kevésbé jó a közérzetünk. Egy bizonyos hőmérsékleti értéket átlépve akár életünket is veszthetjük. A mikrobákkal hasonló helyzet, annyi különbséggel hogy a mikrobák számára optimális hőmérsékletváltozó lehet. Vannak kimondottan hideg kedvelő (termofob), és vannak meleg kedvelő (termofil) mikroorganizmusok is. A számunkra legveszélyesebb patogén mikrobák a mi testhőmérsékletünket kedvelik a legjobban, hiszen bennünk szaporodnak. Ezek a közepes hőigényű csoportba tartoznak.
Elegendő víz (nedvesség)
Mint minden általunk ismert létformának, a mikrobáknak is szüksége van vízre az életműködésük fenntartásához. A táplálékot oldott formában tudják felvenni, azaz, ha nincs elegendő hozzáférhető víz számukra, hiába van tápanyag azt nem tudják hasznosítani.
Megfelelő környezeti pH
A pH a termék kémhatását mutatja meg, minél savasabb annál alacsonyabb a pH. A legtöbb mikroba a semleges közeli, enyhén savas közeget kedveli, minél magasabb a termék savtartalma annál kevésbé érzik benne jól magukat a mikrobák. Természetesen némelyik mikroorganizmus az alacsony pH-t azaz a magas savtartalmat is jól elviselik.
Oxigén jelenléte vagy oxigén hiánya
A mikrobák két nagy csoportra oszthatóak oxigénnel kapcsolatos igényük szerint. Az un aerob mikrobáknak oxigénre van szükségük a szaporodáshoz, az anaerob mikrobáknak nincs, sőt ők jobban kedvelik az oxigén szegény környezetet.
Valamennyi élelmiszerek tartósítására szolgáló módszer a mikrobák számára szükséges feltételek elvonásával fejti ki hatását. Ezeket a tartósító eljárásokat a legelterjedtebben a következőképpen csoportosítják:
Fizikai eljárások:
- hőkezelés
- hőelvonás
- vízelvonás
Kémiai eljárások:
- vegyszeres tartósítás (tartósítószerek)
- módosított atmoszférikus tárolás
Biológiai eljárások:
- tejsavas erjesztés
- alkoholos erjesztés
Különleges eljárások:
- „Gát” technológia
- magas hidrosztatikus nyomású kezelés
- pulzáló elektromos erőtérben való kezelés
- ionizáló sugárzással való kezelés
A cikksorozat következő részeiben ezen tartósító módszereket fogom részletesebben bemutatni. Megismerhetik a hatásukat, előnyüket és hátrányaikat, ezzel segítve a termék szempontjából legkedvezőbb módszer alkalmazását.
Legközelebbi cikkben a fizikai tartósító módszereket ismertetem.
További kérdésével bizalommal fordulhat hozzám vagy kollégáimhoz.
A cikksorozat 2. része (Fizikai tartósító eljárások…) itt olvasható
Traszkovics Zsolt
élelmiszermérnök
Tetszett a cikk? Kövesse cégünk közösségi oldalát, és további cikkekkel, érdekességekkel lepjük meg időről időre.